Ako si vyrobiť vlastnú kyticu sušených kvetín?

Sušené kytice sú opäť v móde. Tento trend zo 70. a 80. rokov je zase späť. Na rozdiel od kytíc z rezaných kvetín môže sušená kytica slúžiť ako dekorácia niekoľko mesiacov alebo dokonca aj rokov. To je dlhá doba na to, aby ste si stihli kvetiny užiť! A akonáhle ich usušíte, máte možnosť vyskúšať si rad ďalších kreatívnych projektov s rastlinami. Na sušenie sa bohužiaľ nehodia všetky rastliny a kvetiny. Horteka vám pomôže vybrať tie najlepšie kvetiny a rastliny a ukáže vám ten najlepší spôsob, ako ich sušiť.

 

Z akých druhov rastlín získate najlepšie sušené kvetiny?

Nie všetky rastliny a kvetiny sa hodia na sušenie. Kvetiny s pevnými, drevnatými stonkami a svetlými farbami sa do sušenej kytice hodia najlepšie. Patria medzi nich väčšinou kvety trvaliek, ako sú levandule, ruže a hortenzie. Stonky týchto kvetín sa skvele hodia pre sušenie a vnášajú do vašej sušenej kytice prekrásne farby. Veľmi dobre sa hodia aj kvetiny, ktoré rastú zo semienok, ako sú slnečnice a maky, ale rastlinám, ktoré rastú z kvetinových cibuliek, sušenie nesvedčí. Tieto rastliny je lepšie použiť do kytice rezaných kvetín. Svoju kyticu sušených kvetín dolaďte zeleňou z vašej vlastnej záhradky. Okrasné trávy sa tiež veľmi dobre hodia na sušenie a nemali by chýbať v žiadnej kytici. Obzvlášť dobrou voľbou sú stonky ozdobnice a strapce pampovej trávy.

 

Aké sú najlepšie spôsoby sušenia kvetín?

Existuje množstvo spôsobov, ako sušiť rastliny a kvetiny. Spôsob sušenia závisí na zámere, ktorý so sušenými kvetinami máte, koľko máte času a aká je kvalita rastlín. Horteka vám predstavuje štyri najlepšie metódy sušenia:

  1. Sušenie na vzduchu

Najbežnejším spôsobom sušenia kvetín a rastlín je s využitím vzduchu. Narežte vo svojej kvetinovej záhrade rastliny a kvetiny, ktoré chcete sušiť. Odstráňte zo stoniek prebytočné listy, aby sa kvetiny alebo rastliny usušili rýchlejšie. Potom roztrieďte kvetiny do skupín podľa druhu, zviažte ich dohromady a zaveste ich hore nohami do tmavého a suchého priestoru. V ideálnom prípade by tento priestor nemal byť príliš chladný. Dobrou voľbou by bola garáž alebo pôjd nad vykurovaním. Ak ponecháte kvetiny a rastliny visieť vo vlhkom priestore, môžu splesnivieť. Aby ste sa vyhli plesni, uistite sa, že sú vaše kytice malé alebo zaveste kvetiny a rastliny jednotlivo. Už za dva až štyri týždne na vás bude čakať nádherná kytica zo sušených kvetín. Za ako dlho presne sa kvetiny usušia záleží na tom, aké silné sú ich stonky a aké je prostredie, kde sú rastliny zavesené.

  1. Silikagél

Ak nemáte v dome suché a tmavé miesto, alebo nechcete niekoľko týždňov čakať, môžete urýchliť sušenie rastlín pomocou silikagélu. Použite vzduchotesnú nádobu, ktorá je dostatočne veľká, aby ste do nej mohli uložiť rastliny a kvetiny na sušenie. Dno nádoby vyplňte dvoj- až trojcentimetrovou vrstvou kryštálov silikagélu. Umiestnite kvetiny a rastliny do nádoby, listy uložte do silikagélu a zaistite, aby sa kvetiny a rastliny vzájomne nedotýkali. Pridávajte ďalší silikagél, kým nebudú kvetiny a rastliny úplne zakryté. Vzduchotesne uzavrite nádobu viečkom. Za niekoľko dní skontrolujte, či sú kvetiny a rastliny dobre usušené. Až budú suché, budú okvetné lístky na dotyk ako z papiera.

  1. Sušenie v rúre alebo v mikrovlnke

Najrýchlejšie je sušenie v rúre alebo v mikrovlnke. Je to tiež najrizikovejšia metóda, pretože je veľmi jednoduché rastliny omylom sušiť pri príliš nízkej alebo príliš vysokej teplote. Pre túto metódu sa tiež používa silikagél. Vezmite malú vysokú nádobu a zakryte dno silikagélom. Umiestnite kvetiny a rastliny hore nohami do nádoby a vložte nádobu do mikrovlnky alebo do rúry. Sušenie v rúre môžete vykonávať iba, ak máte teplovzdušnú rúru. Začnite pri nízkej teplote, zhruba 40 stupňov a experimentujte, aby ste zistili, aká teplota je ideálna pre jednotlivé typy rastlín. Rastliny by mali byť usušené za dve až päť minút. Po usušení je dôležité opatrne očistiť kvetiny a rastliny od silikagélu.

  1. Lisovanie

Možno si spomínate, ako ste pred rokmi lisovali kvetiny medzi knihami do svojho herbára. Lisovanie nie je dobrý spôsob, ako vytvoriť kyticu sušených kvetín. Z lisovaných kvetín môžete vytvoriť iné dekorácie, ako sú koláže alebo obrázky. Kvetiny usušíte tak, že ich vložíte medzi dva listy papiera na pečenie a zlisujete ich medzi knihami alebo v domácom lise. Lis si môžete sami vyrobiť z kartónu a štyroch skrutiek. Urobte do všetkých štyroch rohov kartónu otvory, ktorými prestrčíte skrutky. Umiestnite kvetiny na jeden list kartónu a navrch pritlačte druhý list kartónu. Pevne utiahnite skrutky, aby ste kvetiny vylisovali.

 

Tip: Horteka odporúča rastliny alebo kvetiny po usušení postriekať lakom na vlasy. Vďaka tomu si udržia dlhšie tvar a krásny vzhľad.

Chcete vyskúšať sušenie kvetín? Začnite vytváraním svojej vlastnej kvetinovej záhrady!

Prezrite si náš sortiment záhradných rastlín