Jesenné dekorácie s rastlinami z vašej vlastnej záhrady

Jeseň je opäť tu! Listy pomaly opadávajú zo stromov a príroda hýri tými najkrajšími jesennými farbami. Je ideálna doba priblížiť sa trochu prírode a začať do svojho života pridávať trochu zelene. Nie je lepší spôsob, ako vniesť prírodu dovnútra! Začnite s listami alebo vetvičkami z vlastnej záhrady a vytvárajte jesenné dekorácie! Nechajte sa inšpirovať radom dekoratívnych jesenných umeleckých diel.

 

Nástenné dekorácie

Samozrejme chcete tohtoročnú jeseň držať krok so zelenými trendami. Nasledujúci trend doma proste musíte mať. Zeleň na stene je trendom už dlho, ale jesenné vetvičky sa stále viac vracajú do módy. Nazbierajte čo najviac listov v čo najrozmanitejších farbách z rôznych druhov stromov. Javor dlaňolistý je úžasný strom, s ktorým môžete začať. Tento javor je v ponuke v mnohých farbách. Okrem farby si môžete hrať tiež s tvarom listov. Listy ľaliovníka majú zvláštny tvar. A nakoniec použite pár dubových listov pre tradičný nádych. Pripichnite listy na stužku s veselými doplnkami, ako sú voňavé škoricové tyčinky, sušené plátky pomaranča alebo sklenené nádobky s čajovými sviečkami. Všetky ich poveste na silnú vetvu z vlastnej záhrady. Napríklad na vetvu z dubového stromu alebo jablone.

 

Čajové sviečky

Zostali vám listy z jesenného venca? Nevyhadzujte ich! Môžete z nich napríklad vytvoriť pekné sviečky. Vďaka tomu na vás bude doma jeseň dýchať z každého kútika. Všetko, čo potrebujete, sú priesvitné listy, sklenené nádoby a lepidlo. Na tento účel používajte vždy odumreté lístie. Je tenšie a umožňuje správny prechod svetla. Tu je návod:

 • Krok 1: Vezmite prázdnu a čistú sklenenú nádobu a odstráňte štítky.
 • Krok 2: Nazbierajte listy, ktoré chcete použiť. Pre tento účel sú veľmi vhodné tiež javorové a dubové listy.
 • Krok 3: Pridajte k listom trochu lepidla a prilepte ich na vnútornú strany nádoby.
 • Krok 4: Do nádoby umiestnite pár sviečok a relaxujte v lese, ktorý ste vytvorili z vlastného domova.

 

Kreatívne sadenie

Rastliny v kvetináčoch sú vhodné pre prázdne kúty obývacej izby alebo spálne. Začnite teda s kreatívnym sadením. Čo napríklad vysadiť sukulenty v tekvici? Tekvice sú symbolom jesene a sú prirodzeným doplnkom. Úžasné ako ozdoba pre vchodové dvere! Alebo rozjasnite tmavé dni pomocou útulnej vianočnej dekorácie so sviečkami. Použite misku alebo krabicu a naplňte ich zeminou. Umiestnite sviečky v samostatných malých nádobách do zeminy a uistite sa, že sú stabilné. Zvyšok zeminy naplňte kvetinovými cibuľkami pre vnútorné použitie. Najviac sa k tomu hodia hyacinty a zornice. Tieto kvitnúce cibuľoviny rozkvitajú skoro. Doplňte ich machom a získajte skutočnú jesennú atmosféru.

 

Jesenný stôl

Máte na záhrade nejaký zvyšný materiál? Potom vytvorte pekný jesenný stôl. Vylepšite svoj jedálenský stôl alebo konferenčný stolík jesennými farbami. Čo budete potrebovať?

 • Dosku alebo misku, na ktorú umiestnite všetky vaše prírodné jesenné dekorácie
 • Nádoby s čajovými sviečkami
 • Všetok materiál, ktorý vám zostal po tvorbe ostatných dekorácií

Umiestnite nádoby so sviečkami do stredu dosky alebo misky. Vyplňte prázdne oblasti farebnými listami. Doplňte dekoráciu veselými tekvicami, gaštanovými figúrkami a hubami. Ak chcete dekorácii vdýchnuť život, môžete pridať trpaslíkov. Vďaka tomu získate veselý pohľad.

 

Vence

Nielen, že sa pri ich tvorbe budete skvele baviť, ale tiež uvidíte, že je to veľmi jednoduché. Navrhnite si vlastný veniec so svojimi obľúbenými listami z farebných stromov, pridajte niekoľko vetvičiek s bobuľami a doplňte vlastnými dekoratívnymi doplnkami, ako sú gaštany. Ponúkame klasický tip, ktorý vám pomôže:

Borovicový veniec je skutočným znamením jesene a samozrejme ho môžete vyrobiť pomocou materiálov z vlastnej záhrady. Najprv použite vetvy z borovíc ako zelený základ. Môžu to byť i vetvy smreku. Tento miniatúrny vianočný stromček vám navodí náladu sviatočného obdobia. Umiestnite malé stromy za dvere alebo do zadnej záhrady a vytvorte tak skutočnú zimnú ríšu divov. Ustrihnite niekoľko vetvičiek pre prvú vrstvu venca. Listy cezmíny vypadajú nádherne ako zeleň navyše. Tmavšie odtiene cezmíny dodávajú vencu odvážny vzhľad. Ak chcete dodať vencu viac farieb, môžete pridať doplnky ako bobule cezmíny alebo hlohyne, gaštany, šišky alebo miniatúrne tekvice. Nakoniec veniec osvetlite a rozžiarte tak temné zimné dni. Teraz veniec zostavte:

 • Krok 1: Vezmite veniec (môže byť z dreva, tŕstia alebo peny) a zapichnite do neho listy alebo ich na neho položte
 • Krok 2: Pripevnite listy k vencu drôtom alebo špendlíkmi. Dbajte na to, aby drôt alebo špendlíky neboli príliš nápadné. Ak napríklad chcete do venca pekne zapracovať špendlíky, môžete použiť špendlíky s červenou hlavičkou.
 • Krok 3: Pridajte doplnky z prírody. Patria medzi ne gaštany, šišky, bobule cezmíny alebo miniatúrne tekvice.
 • Krok 4: Zaveste veniec na viditeľné miesto, aby si každý mohol užívať jeho krásy.

Tu sa pozrite na náš sortiment stromov