Prečo sú rastliny pre Vás prospešné?

Zelená je po modrej najrozšírenejšou farbou na Zemi. Už vieme, že zelená farba nás robí šťastnými, ale viaceré štúdie ukázali, že zelená farba je pre nás skutočne prospešná. Rastliny pomáhajú relaxovať, zlepšujú životné prostredie a výrazne podporujú vaše zdravie.

 

Vyčistite vzduch

Je dobre známe, že rastliny premieňajú CO2 na kyslík prostredníctvom fotosyntézy. Tým sa zvyšuje množstvo kyslíka vo vzduchu, čo nám uľahčuje dýchanie v dostatočnom množstve. Rastliny na čistenie vzduchu tiež filtrujú nečistoty zo vzduchu. Medzi tieto nečistoty patria plyny a iné škodlivé látky, ktoré by inak z dobre izolovanej budovy nemohli uniknúť. Vďaka rastlinám je vzduch, ktorý dýchate, čistejší a zdravší.

 

Koncentrácia a produktivita

Štúdie ukázali, že rastliny na pracovnom stole môžu zvýšiť vašu koncentráciu, a tým aj produktivitu až o 15 %. Tento výskum tiež ukázal, že rastliny môžu zlepšiť vašu pamäť až o 20 %. Máte počas pracovného dňa často problémy so sústredením? Alebo sa často rozptyľujete a zabúdate niečo urobiť? Rastliny vám môžu pomôcť zvýšiť produktivitu v práci, preto sa v kancelárii aj doma obklopte čo najväčším množstvom zelene.

 

Rastliny vám budú robiť radosť

V rámci britskej štúdie bola sledovaná skupinu ľudí počas 18 rokov a zistila, že ľudia, ktorí sa obklopovali zelenou farbou, boli šťastnejší. Títo ľudia často žili v zelenom prostredí alebo vlastnili veľa rastlín. Presvedčte sa sami - záhradkárčenie alebo starostlivosť o izbové rastliny vám tiež môžu pomôcť cítiť sa šťastnejšie!

 

Stromy a rastliny vám pomáhajú relaxovať

Pri prechádzke lesom vás obklopí nádherná vôňa stromov. Milujete pobyt vonku - užívate si čerstvý vzduch a nádherné farby. Vďaka nemu sa budete cítiť úplne uvoľnene. Je to spôsobené vôňami stromov. Stromy vylučujú fytoncídy, ktoré majú odpudzovať hmyz a plesne. Fytoncidy môžu znížiť krvný tlak a hladinu kortizolu. Pomôžu vám dokonale sa uvoľniť. Obzvlášť silný účinok majú vždyzelené stromy. Zvážte preto výsadbu stromov vo svojej záhrade.

Záhradkárčenie vám môže tiež pomôcť pri relaxácii. Po dlhom a stresujúcom dni v práci, keď sa nie všetko darí, nie je nič lepšie ako relaxovať v záhrade a starať sa o rastliny. Výskum ukazuje, že ľudia sa cítia šťastní, keď vidia rýchle výsledky svojej práce. V záhrade môžete vidieť rýchle výsledky napríklad pri sadení alebo prerezávaní. Vyskúšajte si to sami!

 

Zlepšenie kvality spánku

Zvýšenie hladiny kyslíka v miestnosti vám pomôže lepšie spať. Preto je dobré mať v spálni rastliny na čistenie vzduchu. Niektoré rastliny však vydávajú aj špeciálnu vôňu, ktorá vám pomôže ešte lepšie spať. Pri výbere rastliny do spálne buďte opatrní, pretože existujú aj rastliny, ktoré v noci neprodukujú kyslík, ale absorbujú ho.

Keď si to zhrnieme, e zrejmé, že rastliny sú pre vás prospešné. Existuje teda mnoho dôvodov, prečo mať rastliny vo svojom dome, záhrade alebo na balkóne. Radi vám pomôžeme nájsť rastliny, ktoré sú pre vás najvhodnejšie. Pozrite si našu ponuku izbových a záhradných rastlín a zlepšite kvalitu svojho života ešte dnes!