Previsnuté rastliny: atraktívny zelený trend

Máte doma také plné izby, že už nemôžete uvoľniť miesto pre izbovú rastlinu? Možno sa to nezdá, ale vždy sa nájde miesto pre trochu zelene! Myslíme si, že zeleň má vždy svoje miesto, najmä na miestach, kde by ste to nečakali. Premýšľali ste niekedy o previsnutých rastlinách? Vneste do svojho domova kúsok džungle s našimi najkrajšími previsnutými rastlinami. Ako? Radi vám vysvetlíme niektoré dôležité zásady pestovania týchto rastlín.

 

Previsnuté rastliny môžeme len odporučiť

Previsnuté rastliny majú celý rad predností. Aby ste si urobili predstavu o tom, aké skvelé tieto rastliny skutočne sú, prinášame vám súhrn všetkých ich plusov. Za prvé sa pre Vaše previsnuté rastliny ponúka celý rad stanovísk. Starček previsnutý (senecio) sa výborne hodí na zavesenie pred okno. Previsnutú rastlinu môžete umiestniť napríklad na vysokú policu s knihami, na parapet alebo do špeciálneho závesného kvetináča. Uistite sa, že je pod rastlinami dostatok miesta.

Naši previsnutí priatelia sú nádherným doplnkom nielen malých miestností, ale aj veľkých (často) prázdnych priestorov. Pracujete vo veľkej kancelárii a nechcete počuť všetko, čo sa ozýva na druhom konci? Potom sú pre vás závesné rastliny ideálnym riešením. Závesné rastliny majú akustické účinky a zabraňujú odrazu zvukov v kancelárii. Okrem toho majú rastliny optimistický a antistresový účinok. Preto v sortimente spoločnosti Horteka nájdete veľa zelene.

Tieto rastliny tiež vyzerajú veľmi prirodzene a úplne dokonale. Previsnuté rastliny vytvárajú v meste úžasný pocit džungle. Kombinujte všetky druhy previsnutých rastlín alebo ich zmiešajte s inými izbovými rastlinami. Jediné, čo nemôžete robiť, je hojdať sa na lianách.

 

Najdôležitejšie tipy na pestovanie previsnutých rastlín u Vás doma

  1. Starostlivosť o previsnuté rastliny sa začína už pri ich zavesení. Na zavesenie previsnutých rastlín zo stropu potrebujete pevný hák, najmä ak ste si vybrali ťažký kvetináč.
  2. Dôkladne si premyslite nádobu, ktorú použijete na zavesenie previsnutej rastliny. Dôležitý je nielen vzhľad a hmotnosť kvetináča, ale aj spôsob jeho používania. Rastliny sa zvyčajne dodávajú v plastovom vnútornom kvetináči s otvormi. Má to dobrý dôvod. Vďaka tomu môže voda dobre odtekať. Vnútorný kvetináč vložte do závesnej nádoby, celá vec je funkčná aj krásna.
  3. Svoj zelený prírastok zaveste čo najvyššie, ako môžete dosiahnuť. Ak ho zavesíte tak vysoko, že musíte použiť schodíky, hrozí riziko, že na zalievanie zabudnete, alebo sa Vám do toho už nebude chcieť. Okrem toho je dôležité, aby ste vedeli nahmatať pôdu a rozhodnúť, kedy rastlina potrebuje zálievku. Ak vaša rastlina visí vysoko zo stropu, riešením môže byť aj háčik na kvetináč, ktorý sa dá ľahko odstrániť.
  4. Nezabudnite, že teplý vzduch stúpa nahor. Čím vyššie previsnuté rastliny visia alebo stoja, tým rýchlejšie vysychá ich pôda a tým častejšie potrebujú vodu.
  5. Dávajte pozor, kam rastlinu zavesíte alebo umiestnite. Previsnuté rastliny majú odlišné požiadavky na svetlo. Ak chceme, aby rastliny optimálne kvitli, musíme ich splniť. Pred objednaním zelenej závesnej rastliny si premyslite, kam ju chcete umiestniť a koľko prirodzeného svetla bude dostávať

 

Naše hity

  • Starček previsnutý je veselá rastlina, ktorej listy vyzerajú ako malé a väčšie hrášky. Nezabudnite však: Táto obľúbená rastlina môže byť veľmi dlhoveká. Chceli by ste viac starčekov? Žiadny problém! Výsadba starčeka je veľmi jednoduchá. Oddeľte jednu stonku starčeka a nechajte ju vyschnúť. Keď odnože po nejakej dobe dobre vyschnú, odstráňte spodné hrášky a zasaďte ich do vlhkej pôdy. Po niekoľkých týždňoch sa nová rastlina zakorení.
  • A ako by sa Vám ako závesná rastlina páčila hedera alebo brečtan? Môže rásť smerom nahor aj nadol. Hedera sa vyznačuje úplne zelenými päťuholníkovými listami. Rastlina pôsobí aj ako čistička vzduchu a nepotrebuje veľa svetla. Hedera je preto ideálnou rastlinou na oživenie kancelárie alebo izby pre hostí.
  • Chcete do svojho domova vniesť spoločne so zeleňou aj farby? Potom je pre vás ideálnou previsnutou rastlinou podeňka alebo tradescantia. Zelené a fialové listy podeňky rozžiaria každú miestnosť.
  • Paprade sú opäť v kurze! Tieto rastliny na čistenie vzduchu sú k dispozícii v rôznych tvaroch, veľkostiach a odtieňoch zelenej farby. Každá papraď má svoj jedinečný tvar listov. Paprade milujú vysokú vlhkosť vzduchu, preto sú ideálnou rastlinou do kúpeľne alebo kuchyne. Aj vďaka tomu je to rastlina, ktorá je opäť v kurze!

Prejsť na závesné rastliny