Starostlivosť o kvitnúce cibuľoviny po odkvitnutí

Určite si svoje kvitnúce cibuľoviny chcete užívať čo najdlhšie, je preto dôležité poznať rozdiel medzi jednoročnými a domestikovanými cibuľkami. Jednoročné cibuľky sa po odkvitnutí rastliny vykopávajú zo zeme, zatiaľ čo tie domestikované zostávajú v pôde. Každý typ cibuliek vyžaduje rozdielnu starostlivosť, v tomto článku vám ukážeme, ako sa starať o svoje jednoročné cibuľky. Ak chcete vedieť viac o domestikovaných cibuľkách, prejdite na článok domestikovanej cibuľky.

Cibuľoviny kvitnúce na jar, ako sú tulipány, narcisy a hyacinty, vyrastajú z jednoročných cibuliek, ktoré by mali byť hneď po odkvitnutí vykopané zo zeme. Ak ich budete chcieť ďalší rok zasadiť znova, je dôležité nechať uhynúť listy. Ponechajte ich na rastline čo najdlhšie, najlepšie tak do polovice júla, cibuľky z nich totiž po odkvitnutí pohlcujú živiny. Tieto živiny sú potrebné, aby rastlina ďalší rok znova vyrástla a vykvitla. Stonky a listy odstráňte potom, čo úplne uschnú a zožltnú, odumreté kvety môžete odstrihnúť ihneď. Keď kvety odstránite, cibuľka potom nebude plytvať energiou na tvorbu klasov, ale bude ju venovať vlastnému posilneniu. Pridaním hnojiva navyše zaistíte, že budúci rok budete môcť sadiť naozaj silné cibuľky.

Samozrejme môžete dať cibuľky po odkvitnutí zo záhrady preč a ďalší rok si kúpiť nové.

 

Odstránenie a skladovanie cibuliek

Akonáhle listy a stonky úplne zvädnú, môžete cibuľky vykopať zo zeme. Tento proces sa nazýva aj odstránenie. Po odstránení cibúľ je dobré odstrániť z nich väčšinu pôdy. Skladujte ich na suchom mieste, inak môžu ľahko zhniť. Pred uskladnením ich neumývajte. Cibuľky a ich hľuzy* odporúčame skladovať v kartónovej krabici (alebo na sieťovom podnose). Umiestnite ich do škatule vo vrstvách, pričom medzi jednotlivé vrstvy vložte noviny. Krabice s cibuľkami skladujte na chladnom a suchom mieste, napr. v pivnici.

* Hľuzy (malé cibuľky): kvetné cibuľky sa rozmnožujú tak, že na svojej spodnej strane vytvárajú menšie cibuľky, t. j. hľuzy. Po vybratí cibule, odstráňte hľuzy spolu s koreňmi a kúskami starej šupky. Tento proces sa niekedy nazýva aj peeling. Hľuzy, rovnako ako zrelé cibule, sa môžu skladovať. Keď ich vysadíte nasledujúci rok, o niekoľko rokov budú krásne kvitnúť.

 

Výsadba odstránených cibuliek

Po odstránení jarných cibuliek a ich správnom uskladnení ich môžete na jeseň znovu zasadiť. Cibuľky letných rastlín môžete zasadiť znovu v jari.

Tip: Cibuľky vždy vysádzajte na iné miesto ako v predchádzajúcom roku, aby sa znížila pravdepodobnosť nedostatku živín a aby boli menej náchylné na choroby.

Ako znovu vysadiť odstránené cibuľky:

  • Dbajte na to, aby boli cibule zasadené naozaj hlboko, inak by mohli vyschnúť. Vysaďte ich trikrát hlbšie, ako sú vysoké. Napríklad cibuľu vysokú 5 cm treba zasadiť aspoň 10 cm hlboko, najlepšie však 15 cm.
  • Ak chcete dosiahnuť úhľadný vzhľad, rozmiestnite cibuľky do skupín v záhrade.
  • Pri malých cibuľkách príliš nezáleží na tom, či ich zasadíte hore alebo dole. Väčšie cibule s jasne odlíšiteľným vrcholom (špičkou) a koreňovým základom by sa však mali sadiť koreňom nadol a špičkou nahor.
  • Voda je mimoriadne dôležitá pre vývoj koreňov, preto sledujte vlhkosť pôdy v okolí cibule. Ak od vysadenia cibuliek niekoľko dní nepršalo, zalejte ich.

Prezrite si náš sortiment kvitnúcich cibuľovín