Výhoda sadenia rastlín na jeseň

Keď sa leto blíži ku svojmu koncu a vonku je stále chladnejšie a daždivejšie, obvykle na záhradnícke práce nikto nemá ani pomyslenie. Je to však naopak veľmi výhodné! Sadenie na jeseň je totiž veľmi prospešné pre kvalitu rastu a kvitnutie Vašich kríkov, stromov, živých plotov a trvaliek. Radi Vám vysvetlíme, ako to funguje a aký účinok to má, aby ste aj Vy tento rok na jeseň priložili na záhrade ruku k dielu.

1.     Pokojový stav je pre rastliny tou najlepšou prípravou

Veľká časť rastlín začína rásť ešte len na jar. Prečo teda odporúčame sadiť ich už na jeseň? Existuje na to niekoľko dobrých dôvodov. Na jeseň sa tok lymfy v rastlinách pomaly zastavuje. Rastliny potom prechádzajú do pokojového stavu. V tomto okamihu sa dobre sadia i presadzujú.

2.     Najlepšie pôdne podmienky

Okrem toho je zem na začiatku jesene ešte teplá a vďaka dažďu tiež vlhká. Korene kríkov, trvaliek, stromov a živých plotov túto teplejšiu a mierne vlhkú pôdu milujú. Môžu sa tu dobre vyvíjať ešte pred príchodom zimy. Ak tie isté rastliny zasadíte až na jar, budú musieť ešte rozvinúť svoj koreňový systém a začnú kvitnúť až neskôr, alebo nebudú kvitnúť tak silno. Nové korene potrebujú pre svoj vývoj viac vody. Na jeseň jej získajú dostatok. Na jar je pravdepodobnosť vyschnutia podstatne väčšia, vtedy je nutné pravidelné zavlažovanie.

3.     Vývoj koreňov pred zimou

Rastlina má napokon dostatok času, aby sa pripravila na chladné zimné mesiace. Korene môžu ešte na zimu zosilniť a lepšie ju tak prečkajú.

Objavte náš sortiment stromčekov a kríkov

 

Pripravte si záhradu na jar

Na jeseň je na záhrade veľa práce. Cibule jednoročných kvetín z uplynulej jari a leta je potrebné vykopať zo zeme. Je to zároveň najlepšia doba na prerezávanie. Nezabudnite pritom na budleju Dávidovu, kríky ruží alebo ovocné stromy. Akonáhle sú práce na záhrade hotové, jednoročné cibuľky vykopané zo zeme a odpad zo záhrady uprataný, môžete začať so sadením. Pred zahájením sadenia si musíte starostlivo pripraviť pôdu. Väčšina záhradných rastlín miluje priepustnú pôdu bohatú na živiny. Pôdu dobre prevzdušnite a zmiešajte s čerstvou zeminou alebo organickými hnojivami, aby bola ešte výživnejšia. A potom už môžete začať so sadením! Chceli by ste premiestniť niektorý krík, živý plot alebo strom? Na jeseň je k tomu ta najlepšia doba.

Chcete mať navyše na svojej záhrade farby hneď zjari? Perfektné načasovanie, pretože doba sadenie cibuľovín začína na jeseň. Vysaďte svoje záhony a kvetináče svojimi obľúbenými cibuľovinami. Chcete zistiť, ako najlepšie pestovať cibuľoviny? Potom si prečítajte článok „Zasaďte kvetinové cibuľky do kvetináča“. Myslite tiež na to, ako správne skombinovať cibuľoviny s trvalkami. Na jar potom ako odmenu získate nádherný, pestrofarebný pohľad. Vybrali ste si ruže v kvetináči, alebo sa radšej zahráte na záhradníkov s našimi podzemkami? Tieto trvalky ešte vyzerajú ako vyschnuté korene, ale na jar budú prospievať ešte silnejšie a budú o to lepšie kvitnúť.

Stručne povedané, na jeseň tohoto roka vyrazte na záhradu a pripravte si všetko na slnečnú jar. Hľadáte tie najkrajšie stromčeky, živé ploty, kríky a trvalky? Potom rýchlo navštívte náš e-shop! Objavte naše kvetinové cibuľoviny.

Odhaľte náš sortiment cibuľovín