Zaobstarajte si zeleň a popustite uzdu kreativite

Rastliny môžete umiestniť kdekoľvek a kedykoľvek, ale premýšľali ste niekedy o tom, že by ste to urobili úplne inak? Vystavte svoje pútavé krásy novým spôsobom, vďaka ktorému ich nemožno prehliadnuť. Výskum ukázal, že rastliny zlepšujú náladu, najmä ak s nimi pracujete kreatívne. Tu je niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu začať.

 

„Živá stena“

Chcete svoj domov obohatiť o zelený prvok netradičným a dekoratívnym spôsobom? Potom je zelená stena, ktorá sa niekedy nazýva aj vertikálna záhrada, mimoriadne modernou a originálnou voľbou. Prečo tento populárny trend neposunúť o krok ďalej a nepreniesť ho do interiéru, aby bol domov ekologickejší? Vytvorte si vertikálnu záhradu na prázdnej stene v obývačke, kuchyni alebo na chodbe. Použite rôzne druhy rastlín, aby ste získali rôzne veľkosti, výšky a obľúbené farby. Svoj domov môžete obohatiť o úžasné, nové umelecké diela, ktoré hrajú farbami. Ide o veľmi elegantné riešenie, ktorému môžete dodať vlastný štýl, aby zodpovedalo vášmu vkusu a interiéru, a ktoré nezaberá takmer žiadny priestor. Je preto ideálny pre menšie obytné priestory.

Ako živú zelenú stenu vytvoriť?

 1. Kúpte si nástenný držiak na kvetináče (k dispozícii vo väčšine hobby marketov) a pripevnite ho na stenu.
 2. Vyberte príslušné vnútorné kvetináče a rastliny, ktoré sa hodia k nástennému držiaku a zároveň do vášho interiéru.
 3. Vyberte si flexibilné rastliny, ktoré môžete ľahšie tvarovať. Tip: previsnuté rastliny, ako je napríklad brečtan, si môžete ľahko prispôsobiť podľa vlastných predstáv, čo vám pomôže rýchlo vytvoriť záplavu zelene.
 4. Dbajte na priestor, ktorý rastlinám poskytujete - všetky by mali mať dostatok miesta na rast.
 5. Pre rastliny použite vhodný substrát a hnojivo.
 6. Dobre kvetináče zaistite, ale tak aby ste byli schopní ich zalievať.

 

Závesné rastliny

Závesné rastliny sú jednoduchým spôsobom, ako pridať zeleň do menších priestorov. Tieto rastliny nezaberajú veľa miesta a sú ideálnym spôsobom, ako prezentovať svoje tvorivé sklony. Závesné rastliny sa dobre uplatnia aj vo väčších priestoroch a rozhodne sú vhodné na ozelenenie domu. Môžete ich ľahko rozmiestniť do rôznych výšok, napríklad predĺžením pomocou ďalšieho lana. Potrebujete inšpiráciu? Pozrite si tento zoznam nápadov, ktorý sme pre vás pripravili vytvorili:

 1. 1. Sklenené gule vás vynesú do neba. Rastliny v týchto malých závesných vázach budú vyzerať, akoby boli osvetlené. Vyzerajú krásne s tillandsiami alebo inými malými izbovými rastlinami.
 2. Dávate prednosť závesným rastlinám v kvetináčoch? Vyberte si závesný kvetináč, ktorý sa dá pripevniť na strop, alebo ľahký kvetináč, ktorý sa dá zavesiť pomocou lán. Vyberte si štýl, ktorý dopĺňa váš interiér.
 3. Na závesných rastlinách je skvelé to, že ich môžete umiestniť kamkoľvek a ľubovoľne ich rozmiestniť. Vyberte si vlastný kvetináč a zaveste ho nad jedálenský stôl, posteľ alebo dokonca nad vaňu! Takto si môžete kedykoľvek vychutnať zeleň. Mnohé rastliny majú aj zdravotný prínos, pretože dokážu čistiť vzduch.
 4. Nechcete mať špinu nad vaňou alebo posteľou? V takom prípade si vyberte umelé závesné rastliny. Ideálne pre tmavšie priestory alebo miestnosti, ktoré musia zostať čisté!
 5. Vytvorte v miestnosti priečku so stojanom na rastliny. Použite vešiak na oblečenie a zaveste naň svoje obľúbené rastliny. Umiestnite ho medzi kuchyňu a obývaciu izbu ako prirodzenú priečku

 

Izbové rastliny vo vode

Pestovanie izbových rastlín prechádza zmenou - čoraz častejšie sa pestujú vo vode. Tento typ pestovania sa nazýva hydropónia. Tento netradičný spôsob pestovania izbových rastlín dodá vášmu zelenému interiéru úplne iný vzhľad. Veľmi dobrou voľbou je napríklad antúria a clusia. Vedeli ste však, že vo vode možno pestovať aj monsteru, filodendron a zelenec?

Postup pestovania izbovej rastliny vo vode krok za krokom:

Krok 1: Vyberte rastlinu z pôvodného kvetináča a odstráňte väčšinu zeminy z koreňov. Opláchnite korene vlažnou vodou. Poznámka: je žiaduce, aby boli korene v čo najlepšom stave. Dávajte veľký pozor, aby ste neuvoľnili alebo nepoškodili korene. Odporúča sa neoplachovať ich studenou vodou.

Krok 2: Naplňte čistú vázu vodou. Najlepšie je používať minerálnu vodu izbovej teploty. Voda z vodovodu obsahuje viac vápnika, čo nie je pre rastliny veľmi dobré. Okrem toho zanecháva usadeniny na váze.

Krok 3: Rastlinu vložte do vody, ale dávajte pozor, aby sa listy nedotýkali vody. Listy, ktoré visia do vody, môžu zhniť.

 

Rastliny od podlahy až k stropu

Čím viac rastlín doma, tým lepšie! Prefarbite miestnosti v dome zdola nahor na zeleno pomocou rastlín. To môžete zaistiť niekoľkými spôsobmi. Zvážte veľkú izbovú rastlinu, ako je monstera. Táto rastlina s krásnymi mohutnými listami môže dorásť až do výšky niekoľkých metrov. Pripevnite jej vzdušné korene na kokosovú tyč alebo stojanu, aby ste jej pomohli vyrasť čo najvyššie. Vytvorte si pomocou kríkov monstery vlastnú interiérovú džungľu. Sú tak obrovské, že sa za nich môžete takmer schovať!

Ďalším spôsobom, ako dostať zeleň do výšky, sú stojany na rastliny, stolíky na rastliny, skrinky alebo rebríky. Na drevenom rebríku rozmiestnite niekoľko malých zelených rastlín a vytvorte zelené "schody do neba". Zvážte použitie nenáročných sukulentov alebo upokojujúcich bonsajov. Scenériu dotvorte sviežimi bylinkami a závesnými rastlinami, ktoré sa dokážu samé vyšplhať. Tieto rastliny pri raste obopnú priečky rebríka, takže časom bude rebrík sotva viditeľný.

Inšpirovali vás tieto veselé nápady? Nemôžete sa dočkať, až začnete aranžovať izbové rastliny? Pozrite si sortiment izbových rastlín Horteka a pustite sa do diela!

Prezrite si náš sortiment izbových rastlín tu